Header Ads

Easiest way to make money online

Step by Step Guide to Whiteboard Marker Ink Production

A step by step ebook for producing whiteboard marker ink in Nigeria
For centuries teachers used chalk to write on blackboards. Today's classrooms have whiteboards that require dry erase markers. Regular markers are made to be permanent, while dry erase markers are designed to write information on whiteboards that can be wiped clean with any soft cloth or paper towel. The difference between the two markers is an oil-based substance, a silicone polymer added to the dry erase type to prevent it from making a permanent mark on a non-porous surface. However, when such markers are used on a porous or absorbable surface, the mark could be permanent.

Except in rural areas, the use of chalk and chalkboard has gradually disappeared from our classrooms. Gone were the days when children used slates to learn to read and write. Majority of the class work was written on slates. Gradually, slates faded and gave way to exercise books and the use of chalkboards by the teachers.


Today, most people are moving away from the black chalkboards to the whiteboards, which require a dry erasable ink to write on it. Whiteboards use dry erase inks which are filled into the markers to enable them to write. They are specifically designed to be wiped easily off non-porous surfaces, specifically whiteboard. It requires the user to put less pressure on the board and the use of a whiteboard with a marker is far less messy than the use of chalkboard with chalk. Note that dry erasable inks are only erasable on non-porous surfaces like whiteboards. They are not erasable on porous surfaces.

The whiteboard marker ink is a special ink which is used to refill used whiteboard markers. It is easily erased when it is applied to a whiteboard or any non-porous surface, that's why it is called a dry erasable whiteboard marker ink.

Whiteboard marker ink Production eBook

How to make whiteboard marker ink sourcing materials locally

This is an opportunity to learn how to produce ink for whiteboard markers and sell to schools, colleges and other institutions of learning in your locality and even supply to bookshops around you. This is a lucrative business opportunity, as you may already know, almost all schools in our locality today are using a whiteboard marker. And the imported ink and markers are so expensive.

So, if you can produce your own, sourcing all the required ingredients locally, you should be able to subsidize your price and get good patronage from schools and other institution. This Step by Step eBook Guide on ink production will help you achieve that. It's written in a way that anybody that can read will be able to follow and produce ink successfully. That you don't know anything about chemicals is not an issue. You will get detailed information on all the required chemicals, where to buy them at a very cheap price, and a detailed explanation of how to formulate the ink to get the desired results.

With this ebook, you can produce and package this ink and supply to schools, other learning institutions, and bookshops. Your profit margin could be very high as the business is highly lucrative. The earlier you join us the better for you because for now the market is NOT yet saturated. And you know we Nigerians, once one person discovers a business opportunity that is lucrative and other people gets to know about it, almost everybody will rush into it. So, get started now before the market becomes too saturated.

This manual contains 3 different formulations so that you can get all the required chemicals for at least one of the formulations in your locality. And if you live in Lagos, no problem at all, you will get all the required chemicals in Lagos. Where to get them is stated in the manual.

In this ebook, you will learn:

  • The CHEMICALS NEEDED for the production of whiteboard marker ink
  • The proportion of each chemical needed
  • A detailed Step by Step formula to produce this ink and package it.
  • Where to source for chemicals locally
  • The Market and profit potential.

You don't have the capital to start a business is not an excuse. You can start this business with less than NGN10,000. While not get this ebook and give it a try right away. You can become the owner of a lucrative business that will terminate your financial worries today. Get a copy of the ebook now.

How much is the ebook?

Ebook guide for making whiteboard marker ink
A lot of people will charge as high as NGN20,000 to teach you the secrets you're going to learn in this whiteboard marker ink production ebook, and as a matter of fact, what they will teach is nothing to compare with what you're going to learn here. This manual contains 3 different formulations to create an opportunity for a lot of people. We developed these 3 different formulations to take care of the challenges of not being able to source for the chemicals in your locality. If the chemicals for one formula is not available in your location, out of the 3 you should be able to get complete chemicals for one of the formulations.

By the time you finish reading the guide, you will agree with me that the information it contained is far worth more than the price I'm giving it out.

If I ask you to pay NGN10,000, I will be justified because the information is worth more than that. But I won't. You only need to pay a token of NGN2,999. Yes, you got me right, just a token of NGN2,999 and you will be armed with the right information to start this lucrative business of producing whiteboard marker ink.

How to Buy?

1. Make a payment of NGN2,999 into the following account details:
  • Account Name: Alexander Ubokwe
  • Account Number: 0129351105
  • Bank: GTBank
2. After payment, send an SMS with your payment details (Name, date of payment, email, the amount paid and item paid for) to 08187664783.

3. Once your payment is confirmed, you will get a download link to the book within 24 hours.

Market/Materials Price Analysis

For those of you who have been calling me to ask for price analysis to have an idea of what the profit margin is before you get started, here is the analysis table for you. Of course, the chemical names are withheld, that information is for the paid readers (those who have purchased the manual).

I will leave you to calculate the profit margin by yourself. My focus is on the capital to get you started. The table analyzes the cost of a liter of each component and how many liters of ink a liter of a given component can produce. And like I stated above, the manual contains 3 different formulations. I will start the analysis with the cost of producing the latest formulation we just came up with, which is the cheapest formulation so far and then wrap it up with the second one. I won't do that of the third one because the cost is almost the same as that of the second (even though we used different chemicals in the formulation).

Market/Material Price Analysis for Formula I
Chemicals Cost Per Liter (NGN) For 2 Litres Production Remarks
Carrier Solvent I 400 1 liter You use it all
Solvent II 3,500 1 liter You also use it all
Colour 2,500 1 Kg  You use 100g, meaning you have 900g to use for further production

From the table above for production of ink using our formula I, you will spend a total of NGN 6,400 to produce 2 liters of ink. Note that the 1 Kg of Colour you bought for NGN 2,500 you will use it to produce 20 liters in all since you are using only 100g for 2 liters production ( I hope you understand the maths). It is only the carrier solvent I and the Solvent II that you used all for the above table, and when you sell the 2 liters of ink produced you will make about NGN10,00. And you still have the color left for more production, meaning if you want to produce subsequently, you don't need to spend money on color.

The prices of these chemicals are not fixed, if you are buying in large quantity the price will reduce significantly. And also, the price varies from place to place. The analysis here is what is obtainable in Lagos Chemical Market at the time of writing this page. At the time of writing this a liter of ink sells between NGN 4,500 to NGN 5,000. Use this figure to calculate your profit margin, or let me quickly help you to do justice to that:

Let's assume you want to produce 20 liters, you will need to buy 10 liters of carrier solvent I (NGN 4,000), 10 liters of Solvent II (NGN 35,000) and 1kg of color (NGN 2,500). This sums up to NGN 41,500. Let's say you sell a liter for NGN 4,500 that will be NGN 4,500 x 20 = NGN 90,000
If you are using a 1liter capacity container for packaging, it sells for around NGN 80 per piece. And for the label, ask any printer and they will tell you the larger the quantity you print the cheaper. When I calculate the cost of the label of one of my products it was NGN 1.50 (One Naira Fifty Kobo) because I produce in large quantity.

You maximize profit if you produce in large quantity because you will enjoy a huge discount on the cost of chemicals and even on the cost packaging materials if you choose to customize your products (the larger the number of packaging materials you're buying, the lesser the money also).

Did I hear you ask, "Can I produce without packaging?" Yes, of course! In that case, you need to build a customer base of schools in your locality. We have schools that we produce for on request. What we do is to put the product in a used 'Ragolis' or EVA bottle or whatever you call it (you know what I'm talking about) and take it to them. That helps us to pocket the money we're supposed to use for packaging.

Tabular Analysis for Formula II


Analysis
Chemicals Cost Per Liter (NGN) How many times (number of liters) used Remarks
Solvent 1 400 1.53 Meaning you'll use 1 liter in the production of 1.53 liters of ink
Solvent 2 700 6.25 You use 1 liter in the production of 6.25 liters of ink
MEG 1800 14.3 Use in the production of 14.3 liters of ink
Oil 2,000 or 4,000 6.7 There are 2 variants of it. The thicker one is more expensive and better
Acid 2,000 (per kg) 3.3 You will use it in the production of 3.3 liters of ink
Pigment 2,500 About 15 - 20 You will use it for about 20 liters of ink

If you can do the maths yourself, you'll see that formula one is a bit cheaper. That's because the binder we use has been pre-mixed industrially with all the other components listed in the formula 2. Although it may be scarce in your location, that shouldn't deter you from production since we are always here to help. We will send any of the chemicals you cannot get in your location to you (anywhere you live in Nigeria).

If you are not in Nigeria and you are interested in this, you can chat me up on Whatsapp (+2348187664783), if don't have Whatsapp, reach me on Facebook (https://facebook.com/alex.ubokwe), still not on Facebook, how about Telegram (@Alexis29). You can equally reach me on Instagram (https://www.instagram.com/fusionspring/)


Other Ebooks in our Collection

A Step by Step Guide to Paint Making Ebook 

With this ebook, you will be able to produce different types of paints. Particularly you will be able to produce:


  • Emulsion paint
  • Smooth and Rough Textcoat Paint
  • Satin (Nylon) Paint
  • Detailed step by step guide on making paints
  • The different chemical used and their functions, and 
  • Packaging and marketing strategies. 
To order for it, check this page, click here


1 comment:

  1. Thanks for sharing information with us. If someone wants to know about web design and seo, I think this is the right place for you!
    web design company in coimbatore
    seo company in coimbatore

    ReplyDelete

Powered by Blogger.